Світлини з альбому: Мальоване дерево. Наївний живопис українського села. Київ. 2003.
За матеріалами Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В.Г. Заболотного
Світлини з альбому: Мальоване дерево. Наївний живопис українського села. Київ. 2003.
За матеріалами Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В.Г. Заболотного
Космічний телескоп Джеймса Вебба стартував сьогодні, 25 грудня 2021 року, з космодрому Куру в Французькій Гвіані. Попереду ще приблизно 30 днів хвилювання, поки не відбудеться розгортання телескопа і поки він не прибуде до місця свого стояння в міжпланетному просторі.
24-го грудня 1968 року астронавт місії "Apollo-8" Вільям Андерс (William Anders) зробив одне з найвідоміших фото в історії людства, яке отримало назву "Earthrise" (Схід Землі)
«Схід Землі» (англ. Earthrise) — фотографія Землі, зроблена під час обльоту Місяця космічним кораблем «Аполлон-8», вірогідно, астронавтом Вільямом Андерсом. Одна з найвідоміших фотографій Землі з космосу.
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%85%D1%96%D0%B4_%D0%97%D0%B5%D0%BC%D0%BB%D1%96
Поки позаземні цивілізації не знайшли нас, ми вперто намагаємося знайти їх. Якщо не цивілізації, то хоча б ознаки позаземного життя. Так, нещодавно астрономи повідомили, що зафіксували в атмосфері Венери фосфін — газ, який може свідчити про наявність життя.
Тож на які маркери звертають увагу вчені, сподіваючись відшукати позаземні організми? Чому серед більш як 4 тисяч виявлених екзопланет ми досі не знайшли жодної із живими організмами? Що взагалі ми маємо побачити, щоб упевнитись, що ми у Всесвіті не єдині?
Перший відомий політ літака в історії людства, було здійснено 17 грудня 1903 року. «Флаєр» протримався у повітрі 59 секунд і пролетів 260 метрів. Винахід Райтів було офіційно визнано першим у світі літальним апаратом важчим за повітря, який здійснив пілотований політ із використанням двигуна.
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D1%96%D1%82%D0%B0%D0%BA
Мисник - це полиця або шафа для посуду в сільській хаті.
Мисники виготовляють із дерева. Здебільшого це відкриті полиці, без дверцят. Їх оздоблюють малюнками, різьбленими візерунками. У мисниках тримають тарілки, миски, ложки, пляшки, кухлики тощо. Також тут може знаходитися свячена вода, стрітенська свічка. Святковий, гарно оздоблений посуд стояв завжди на верхній полиці.
Мабуть, Ви також часто натикаєтесь в інтернеті на зображення Сонячної системи, де планети та Сонце майже однакові за розмірами, або наприклад пропорції більш-менш збережені, але відстані між об’єктами зовсім не коректні. Дуже часто це призводить до того, що люди просто не правильно уявляють собі, як насправді виглядає наша Сонячна система.
Тож давайте спробуємо розібратись з розмірами планет і відстанями поміж ними, зменшивши Сонячну систему до розмірів України. Тобто більш ніж в 3 500 000 разів.
Тема. Вимірювання індуктивності котушки.
Мета: експериментально визначити індуктивність котушки; переконатися на досліді, що індуктивність котушки суттєво залежіть від наявності осердя.
C/2021 A1 (Leonard) — комета, яка була відкрита 3 січня 2021 року. На момент відкриття мала зоряну величину 19,0m. Абсолютна зоряна величина комети разом із комою становить 5,3m.
Очікується, що комета у грудні 2021 року досягне максимальної величини приблизно 3-4m при спостереженні увечері й уранці в північній півкулі. 13 грудня 2021 року комета наблизиться на найменшу до Землі відстань 0,23 а.о.
Наразі комета переміщається на тлі сузір'я Гончі Пси, недалеко від межі із сузір'ями Волосся Вероніки та Волопас. Найближчими днями опорним об'єктом для її пошуку може стати зоря бета Волосся Вероніки (+4,2 зв. вел.). У ніч з 2 на 3 грудня комета пройде на тлі яскравого кульового зоряного скупчення М3 (+6,2 зв. вел.). Місяць не завадить спостереженням цієї події. Звісно, якщо погода дозволить насолодитися цим видовищем.
4 грудня — Повне сонячне затемнення, яке буде видно в Антарктиді.
11 грудня — Місяць у фазі першої чверті.
12 грудня — Комета Леонарда пролетить на відстані 34,9 млн км від Землі.
14 грудня — Максимум активності метеорного потоку Гемініди (до 100 метеорів на годину).
19 грудня — Повня.
21 грудня — Зимове сонцестояння.
22 грудня — Максимум активності метеорного потоку Урсиди (до 20 метеорів на годину).
30 листопада 1954 р. у місті Силакоґа, округ Талладеґа штат Алабама, США впав метеорит вагою 3,86 кг.
Саме 28 листопада 1964 року було здійснено запуск автоматичної космічної станція «Маринера-4» на орбіту Марса. Ця спроба була червертою. Попередні три, запущені «Маринери», не впоралися зі своєю місією.
У липні 1965 року «Марінер-4« практично долетів до поверхні Марса, він пролетів на невеликій від Червоної планети, за космічними мірками, відстані (9846 км). Апарат зробив кілька наближених знімків Червоної планети та благополучно передав їх на Землю.
Сьогодні Марс є найбільш вивченою планетою. Численні наукові дослідження Марса можна пояснити тим, що планета є не віддаленою від Землі, і на відміну від інших планет, у Марса відсутній хмарний шар.
На Землі виявлено близько двохсот астроблем – кратерів, астероїдно-метеоритне походження яких вважається доведеним.
Найбільші з них мають діаметр у кількасот кілометрів. Утворення таких великих кратерів могло статися тільки внаслідок зіткнення з астероїдами, розмір яких становив кілька кілометрів.
Такі зіткнення повинні були залишити помітний слід у геологічній або біологічній історії нашої планети. Крім локальних землетрусів або глобальних цунамі внаслідок таких подій в атмосферу потрапляє велика кількість пилу, яка зумовлює ефекти, подібні до ядерної зими.
20 листопада 1889 року в американському місті Менсфілд у родині власника страхової компанії народився Едвін Пауелл Хаббл — майбутній видатний астроном, на честь якого названо найбільший космічний телескоп, і лекції якого відвідував сам Ейнштейн.
Наш Всесвіт розпочався з Великого вибуху близько 13,8 мільярдів років тому і з тих пір він постійно розширюється. З самого свого народження ми дивимось вгору і бачимо величезну кількість зір і інтуїтивно думаємо, що усе це неймовірне зоряне небо обертається навколо нас. Тисячі років люди думали, що Земля це центр космосу, а Сонце та інші планети обертаються навколо неї. Однак з часом ми виявили, що навіть не знаходимось в центрі власної Сонячної системи, яка взагалі лежить десь на околицях нічим не примітної галактики.
Чарльз Куен Као (кит. 高 锟, англ. Charles K. Kao; 4 листопада 1933, Шанхай — 23 вересня 2018, Гонконг) – китайський, британський і американський інженер-фізик, автор ключових досліджень в галузі розробки та практичного застосування волоконно-оптичних технологій, які суттєво вплинули на розвиток індустрії телекомунікацій. У 2009 році йому присудили половину Нобелівської премії з фізики за «новаторські досягнення в галузі передачі світла по волокнах для оптичного зв'язку». Інша половина премії дісталася Вілларду Бойлу і Джорджу Сміту, які винайшли ПЗЗ-матриці.
Као був членом Лондонського королівського товариства, Королівської інженерної академії, Китайської академії наук, Європейської академії наук і мистецтв, тайванської Academia Sinica та інших наукових спільнот.
3 листопада – ранкове зближення Меркурія та Місяця
5 листопада – протистояння Урану.
7 листопада - закінчення активності метеорного потоку Оріоніди.
8 листопада – вечірнє зближення Венери та Місяця.
10 листопада – вечірнє зближення Сатурна та Місяця
12 листопада - пік активності метеорного потоку Північні Тауриди.
17 листопада - пік активності метеорного потоку Леоніди. Очікується близько 15 метеорів на годину у зеніті. Але умови спостереження Леонід – несприятливі. Майже повний Місяць суттєво завадить спостереженням.
19 листопада – часткове місячне затемнення.
30 листопада - закінчення активності метеорного потоку Леоніди.
Вертоліт летить горизонтально з постійною швидкістю. Якою буде форма довгої однорідної мотузки, підвішеної до вертольота?
Відповідь на це запитання намагалися дати студенти, які хотіли потрапити в збірну США з фізики.
25 жовтня – 110 років із дня народження та 50 з дня смерті Михайла Янгеля (1911–1971), вченого-механіка українського походження та конструктора ракетно-космічної техніки
20 жовтня 1891року народився британський фізик Джеймс Чедвік, лавреат Нобелівської премії за відкриття нейтрона. Також тривалий час він займався дослідженням ланцюгової ядерної реакції.
18 жовтня 320 року грецький філософ Папп Олександрійський вперше спостерігав за затемненням Сонця як науковець. Результатом такого спостереження став його коментар до основного твору старогрецького астронома Птолемея «Альмагест». В ньому зібрано астрономічні теорії древніх греків, результати досліджень самого Птолемея, зокрема про геоцентричну систему світу, математичну теорію руху планет навколо нерухомої Землі. Коментар Паппа був написаний до VI книги «Альмагеста», яка охоплює інформацію про сонячні та місячні затемнення.
Переглядаючи стрічку новин, кожен зустрічав повідомлення апокаліптичного характеру, мовляв, до Землі наближається астероїд, який несе небезпеку для людства. Звісно, такі повідомлення набирають велику кількість переглядів. Але, як зауважує Михайло Лашко, астероїдно-кометна загроза насправді – доволі актуальна.
За матеріалами газети "Світ", № 37-38, жовтень 2021 р.
Не живи тільки мріями, діяти‼️
Не проґав можливість прокачати свої космічні ідеї, зібрати власну команду однодумців та стати фіналістом міжнародного онлайн-хакатону SPACETECH EUROPE Online Hackathon.
ВІКНО МОЖЛИВОСТЕЙ для твоїх ідей відкрито до 11 листопада .
⠀ Завдяки твоєму натхненню, спільній командній роботі під наставництвом знаних європейських менторів та експертів, які вже з’їли на питаннях просування продуктів, ти зможеш показати всьому світу як втілиш свою ідею в життя!
⠀ Ми всі стартапери, в якомусь сенсі, і кожен день зустрічаємо нові можливості, перешкоди і перемоги. НЕ БІЙСЯ НАМАГАТИСЬ БУТИ КРАЩИМ!
РЕЄСТРУЙСЯ: https://eventornado.com/event/spacetech-europe/#home
5 жовтня 1864 року народився Луї Жан Люм’єр, який зі своїм братом Огюстом увійшов в історію як винахідник кінематографа, родоначальник французької кіноіндустрії та кінорежисури.
Лауреатами Нобелівської премії з фізики 2021 року стали фахівці з метеорології Сюкуро Манабе і Клаус Хассельман, а також - італійський вчений Джорджо Парізі.
Про це повідомили у Нобелівському комітеті.
Так, половину премії присуджено фізику японського походження Сюкуро Манабе - працює в США, а також - німцеві Клаусу Хассельману - за «фізичне моделювання клімату Землі, за кількісний аналіз варіацій і надійний прогноз глобального потепління».
Друга половина премії присуджена Джорджо Парізі за «відкриття того, як безлад і флуктуація взаємодіють в фізичних системах від атомних до планетарних масштабів».
Грошову премію у розмірі 10 млн шведських крон (більше $1,14 млн) розділять Манабе і Хассельман, а другу половину цієї суми - окремо Парізі.
З космодрому Байконур 4 жовтня 1957 був запущений перший у світі штучний супутник Землі - "Супутник-1".
Для його створення використовувалися досягнення радянської обчислювальної техніки, ракетної техніки, а також небесної механіки. За допомогою першого ШСЗ вчені отримали можливість виміряти щільність всіх атмосферних шарів, дізнатися особливості передачі радіосигналів в іоносфері, перевірити точність, вірогідність технічних рішень і теоретичних розрахунків, які були використані для виведення ШСЗ.
Побачена ще у 12 столітті китайськими астрономами наднова досі не могла примирити сучасних вчених щодо свого походження. Але групі дослідників за даними телескопів та історичними записами свідків події вдалося відшукати її залишок — туманність Pa 30 зберегла свідчення спалаху рідкісної наднової типу Iax, що імовірно була результатом зіткнення двох білих карликів. Що могли бачити астрономи Стародавнього Китаю, вчені описали у The Astrophysical Journal Letters.
Докладніше за покликаннямУкраїнський народний костюм важко уявити без прикрас, адже такі аксесуари не лише збагачують образ, а й мають певний закодований сенс. Звісно, всі прикраси можна назвати одним словом – намисто, проте це буде занадто просте згрупування. Кожна нашийна прикраса унікальна і має свої особливості: кількість ниток, матеріал, спосіб виготовлення тощо
Сила тяжіння нашого Сонця згинає простір-час навколо нього, і це згинання здатне відхиляти шлях світла. На потрібній відстані, Сонце може виступати як гігантська збільшувальна лінза, забезпечуючи таку роздільну здатність, яка б дозволила зображати екзопланети у всій їх красі.
Магнеторецепція (магніторецепція) – це чуття, яке дає організмові змогу відчувати магнітне поле, що дозволяє цій істоті визначати напрямок руху, висоту, або розташування на місцевості. Існування такого чуття в людини тривалий час заперечувалося, але останнім часом ситуація змінилася.
9 РОКІВ НА МАРСІ: Що Curiosity розповів про Червону Планету?
25 серпня 1609 року Галілео Галілей продемонстрував Великій раді і дожу Венеції новий пристрій — телескоп, який складався з двох лінз і давав трикратне збільшення. Удосконаливши свій пристрій, у січні наступного року телескоп Галілея міг збільшувати до 33 разів, що дозволило йому відкрити супутники Юпітера, кратери на Місяці і виявити, що Чумацький шлях складається з безлічі зірок.
21 серпня виповнюється 111 років від дня народження отця доктора Дмитра Блажейовського - автора численних вишиваних ікон, хоругв, християнських святих, історика, митця, українського греко-католицького священника, автора 25 наукових праць з історії Церкви й Української держави, педагогіки, а ще 16 збірок - 300 узорів української релігійної вишивки (1910-2011).
З нагоди Дня Незалежності України пропоную ознайомитися з винаходами українців, що змінили життя людства та залишаються актуальними досі.
19 серпня 1960 року у свою легендарну космічну подорож відправились собаки Білка і Стрілка. Вони провели на орбіті приблизно добу, за цей час встигли облетіти Землю 17 разів і загалом здолали 700 000 кілометрів.
Атмосфера — зовнішня повітряна оболонка Землі, яка є сумішшю певної кількості газів та водяної пари. Атмосфера утримується силою тяжіння Землі та обертається разом із нею. Суміш газів атмосфери називають повітрям.
2 серпня - Сатурн в опозиції. Планета з кільцями виявиться ближче до Землі і повністю освітить сонячним світлом. Здасться яскравіше, ніж зазвичай, тому спостерігається всю ніч. Це найкращий період для огляду Сатурна і фотографування супутників. Середній або великий телескоп дозволять розглянути кільця і кілька з найяскравіших супутників.
Зібрані та опубліковані інженером Еріхом Кольбенгаєром в альбомі «Взори вишивок домашнього промислу на Буковині» у Відні в 1912 році.
До книги ввійшли домашні вишивки українців та румунів Північної та Південної Буковини. Виданий за підтримки міністерства публічних робіт та Буковинського крайового сейму.
50 років тому, 30-го липня 1971 року астронавти місії "Apollo-15" Девід Скотт та Джеймс Ірвін спустилися на поверхню Місяця.
Посадка на Місяць відбулася о 22:16:29 UT (06:16:29 p.m. EDT) 30 липня біля підніжжя Місячних Апеннін в точці з координатами 26,1008° пн.ш. і 3,6528° сх.д., приблизно за 550 м на північний захід від запланованої точки. Після посадки залишилося палива приблизно на 103 секунди роботи двигуна.
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%BB%D0%BE%D0%BD-15
Перед вами багатомовний лист землянам з орбіти Місяця, написаний Альфредом Ворденом з борту командного модуля "Endeavour"
Позаду за рухомим кораблем, човном чи водоплавним птахом часто можна побачити характерний візерунок, утворений хвилями – так званий човновий (корабельний) слід, або ж корабельні хвилі. Як вони виникають, і чому їхня форма саме така?
Понад три чверті (іноді йдеться про половину) баріонної/звичайної речовини Всесвіту перебуває у сильно дифузному стані, який важко виявити. Лише невелика частка звичайної речовини безпосередньо спостерігається в галактиках та скупченнях галактик.
У відео йдеться про вимірювання вмісту баріонів у Всесвіті за допомогою дослідження дисперсії локалізованих швидких радіосплесків. Цей метод визначає густину електронного «стовпа» вздовж кожної прямої видимості (квазара як джерела швидкого радіоімпульсу) та враховує кожен іонізований баріон.
Наразі навколо Юпітера обертається 79 офіційно визнаних Міжнародним астрономічним союзом супутників, проте насправді на його орбіті знаходиться набагато більше невеликих тіл, захоплених велетенським гравітаційним полем гіганта.
«К'юріосіті» — роботизований ровер, розмірами з автомобіль, який досліджує Марс та є частиною програми NASA Марсіанська наукова лабораторія.
«К'юріосіті» був запущений з мису Канаверал 26 листопада 2011, в 10:02 на борту космічного корабля Марсіанська наукова лабораторія (МНЛ) і приземлився на Aeolis Palus в кратері Ґейла на Марсі 6 серпня 2012, о 5:17. Місце посадки Bradbury Landing, розташовується менше ніж в 2,4 км (1,5 миль) від точки приземлення марсохода після подорожі завдовжки 563 млн км (350 млн миль).
Мета марсохода охоплює дослідження клімату та геології Марса; чи були в вибраній ділянці кратера Ґейла коли-небудь сприятливі умови навколишнього середовища для мікробного життя, включаючи дослідження ролі води і заселення планети в процесі підготовки для подальшого освоєння космосу людиною.
Дизайн «К'юріосіті» послужив основою для планованої місії (Марс 2020). У грудні 2012 року, місія «К'юріосіті» була продовжена на невизначений термін.
24 червня 2014 «К'юріосіті» завершив марсіанський рік 687 земних діб — він виявив, що Марс колись мав умови навколишнього середовища, сприятливі для мікробного життя.
Винахідник у сфері електротехніки й радіотехніки сербського походження, вчений, інженер, фізик. Нікола Тесла широко відомий завдяки своєму внеску в створення пристроїв, що працюють на змінному струмі. Але чи саме це цікаво? Ми знаємо про його успіх, але що ми знаємо про його провали?