Якщо запитати думку відомих учених, кого б можна назвати серед найвидатніших учених-фізиків, то серед них обов’язково буде Джеймс Максвелл. Він народився 13 червня 1831 в м. Единбург. Навчався в Единбурзькій академії-гімназії, а потім в Единбурзькому і Кембриджському університетах. Присвятивши себе фізиці, він вже у 23-річному віці читає лекції з гідравліки і оптики, завершує експерименти з теорії кольорів. У травні 1861 на лекції в Королівському інституті демонструє першу у світі кольорову фотографію.
У 1864 тридцятитрьохрічний Максвелл вперше використав словосполучення «електромагнітні хвилі». Створивши нову теорію електромагнетизму – теорію електромагнітного поля, він виклав її в науковій праці «Трактат з електрики та магнетизму», уточнивши, що електричний струм утворюється незарядженими частинками, а заряд – це надлишок цих частинок. Рівняння Максвелла для електромагнітного поля описують поширення світла у середовищі. І до сьогодні модель електромагнітного поля, запропонована Максвеллом у 1864, залишається неперевершеним інструментом дослідження електромагнітних, зокрема оптичних, явищ і розрахунку пристроїв та систем на цих явищах.
Джеймс Максвелл і Христіан Мор започаткували використання теореми робіт для обчислення переміщень у пружних системах. Дослідники отримали відому формулу для визначення переміщень у пружній фермі за заданими внутрішніми зусиллями, яка надала можливість зручного розрахунку статично невизначуваних систем.
У 1873 Максвелл обґрунтував тиск передавання, перетворення та приймання оптичного випромінювання світла на тіла з позиції створеної ним електромагнітної теорії світла і навіть розрахував величину тиску. Написав низку праць: «Про фізичні лінії сил», «Динамічна теорія електромагнітного поля», «Теорія теплоти» та ін., присвячені електродинаміці, молекулярній фізиці, загальній статистиці, оптиці, механіці, теорії пружності.
Останню свою публічну лекцію «Про телефон» прочитав у 47-річному віці, а 5 листопада 1879 у віці 48 років помер і був похований у дворі невеличкої церкви, побудованої на його кошти.
За своє коротке життя Джеймс Максвелл заслужив авторитет серед відомих фізиків. Нільс Бор, який запропонував світу життєздатну модель атома речовини, на відзначенні 100-річного ювілею Джеймса Клерка Максвелла в 1931 сказав: «Наукова мова Ньютона і Максвелла залишиться мовою фізиків на всі віки»…