середа, 9 червня 2021 р.

Часткове затемнення Сонця. 10 червня 2021 року

 10 червня 2021 року на більшій території України можна буде спостерігати часткові фази кільцеподібного сонячного затемнення!

Кільцеподібне сонячне затемнення 10 червня розпочнеться в провінції Онтаріо (Канада) в точці трохи на північ від озера Верхнє, відзначають астрономи.

Далі, рухаючись у північно-східному напрямку, смуга пройде через частину Канади, а потім, слідуючи вже в північному напрямку, пройде по крайній північно-західній частині Гренландії. Саме там, в точці з координатами 80°49' пн. ш. і 66°48' з. д. о 13 год. 41 хв 51 с за Києвом настане найбільша фаза затемнення.

Затемнення унікальне тим, що його можна буде побачити на Північному полюсі, це єдине кільцеподібне затемнення, що проходить через дану точку, у 21 столітті. Далі смуга торкнеться Якутії, заходу Чукотського автономного округу, півночі Магаданської області і крайнього північного заходу Камчатського краю. Завершиться кільцеподібне затемнення приблизно о 14 год. 30 хв за Києвом.

Спостерігати затемнення зможуть жителі 60 країн, зокрема й України, крім Криму та частини Одеської, Миколаївської та Херсонської областей.

Жителі Києва зможуть спостерігати сонячне затемнення з 13:26 за київським часом. Максимальної фази воно досягне о 14:15 і закінчиться о 15:03. При спостереженні зі столиці Сонце буде закритим на 12%.

Це затемнення 147 Саросу (інтервалу часу, після якого затемнення Місяця і Сонця приблизно повторюються в тому ж порядку), тому воно дублює аналогічне 31 травня 2003 року.

Кільцеподібні сонячні затемнення відбуваються тому, що Сонце, Місяць і Земля вирівнюються, тоді як Місяць близький до свого апогею, найбільшого віддалення від Землі за своєю еліптичною місячною орбітою. Це повна протилежність «суперповні»  і тому наш супутник буде занадто малий, щоб закрити все Сонце.

Але слід пам’ятати, що це має значення тільки для крайньої півночі провінції Онтаріо в Канаді, Гренландії і північного сходу Росії. Для всіх інших регіонів це буде часткове сонячне затемнення

Останнє кільцеве сонячне затемнення сталося 21 червня 2020 року, його було видно в деяких частинах Африки і Азії. Наступне повне сонячне затемнення відбудеться над Південною Америкою 4 грудня 2021 року.

Додамо, в травні 2021 відкрився так званий «коридор затемнень». Тоді 26 травня відбулися повне затемнення, «суперповня» і повний місяць.

«Суперповня» — це явище, що відбувається при збігу повного місяця або молодика з перигеєм, під час найбільшого зближення Місяця і Землі.

На нічному небі кінця травня ми змогли побачити найбільший в 2021 році Місяць. Крім того, в порівнянні зі звичайним повним місяцем, зміни в супутнику Землі були дійсно помітні.