10 червня 2021 року на більшій території України можна буде спостерігати часткові фази кільцеподібного сонячного затемнення!
Кільцеподібне сонячне затемнення 10 червня розпочнеться в провінції Онтаріо (Канада) в точці трохи на північ від озера Верхнє, відзначають астрономи.
Далі, рухаючись у північно-східному напрямку, смуга пройде через частину Канади, а потім, слідуючи вже в північному напрямку, пройде по крайній північно-західній частині Гренландії. Саме там, в точці з координатами 80°49' пн. ш. і 66°48' з. д. о 13 год. 41 хв 51 с за Києвом настане найбільша фаза затемнення.
Затемнення унікальне тим, що його можна буде побачити на Північному полюсі, це єдине кільцеподібне затемнення, що проходить через дану точку, у 21 столітті. Далі смуга торкнеться Якутії, заходу Чукотського автономного округу, півночі Магаданської області і крайнього північного заходу Камчатського краю. Завершиться кільцеподібне затемнення приблизно о 14 год. 30 хв за Києвом.
Спостерігати затемнення зможуть жителі 60 країн, зокрема й України, крім Криму та частини Одеської, Миколаївської та Херсонської областей.
Жителі Києва зможуть спостерігати сонячне затемнення з 13:26 за київським часом. Максимальної фази воно досягне о 14:15 і закінчиться о 15:03. При спостереженні зі столиці Сонце буде закритим на 12%.
Це затемнення 147 Саросу (інтервалу часу, після якого затемнення Місяця і Сонця приблизно повторюються в тому ж порядку), тому воно дублює аналогічне 31 травня 2003 року.
Кільцеподібні сонячні затемнення відбуваються тому, що Сонце, Місяць і Земля вирівнюються, тоді як Місяць близький до свого апогею, найбільшого віддалення від Землі за своєю еліптичною місячною орбітою. Це повна протилежність «суперповні» і тому наш супутник буде занадто малий, щоб закрити все Сонце.
Але слід пам’ятати, що це має значення тільки для крайньої півночі провінції Онтаріо в Канаді, Гренландії і північного сходу Росії. Для всіх інших регіонів це буде часткове сонячне затемнення
Останнє кільцеве сонячне затемнення сталося 21 червня 2020 року, його було видно в деяких частинах Африки і Азії. Наступне повне сонячне затемнення відбудеться над Південною Америкою 4 грудня 2021 року.
Додамо, в травні 2021 відкрився так званий «коридор затемнень». Тоді 26 травня відбулися повне затемнення, «суперповня» і повний місяць.
«Суперповня» — це явище, що відбувається при збігу повного місяця або молодика з перигеєм, під час найбільшого зближення Місяця і Землі.
На нічному небі кінця травня ми змогли побачити найбільший в 2021 році Місяць. Крім того, в порівнянні зі звичайним повним місяцем, зміни в супутнику Землі були дійсно помітні.