четвер, 27 лютого 2025 р.

27 лютого - день народження Георгія Гараса

 


27 лютого виповнюється 124 роки від дня народження Георгія Гараса - видатного українського художника-орнаменталіста, майстра народної творчості (1901-1972).

Він створив понад дві тисячі орнаментальних малюнків на основі буковинських орнаментів. Серед робіт - схеми для вишивки рушників, обрусів, сорочок, подушок, ескізи листівок, вітальних адресних папок тощо.

субота, 22 лютого 2025 р.

Механічний рух (кросворд). 10 клас


Методи наукового пізнання. 10 клас

 

Фізичні явища (пазл)

 

Фізика - природнича наука

Механічний рух

 

Механічний рух (кросворд)

 

Рух по колу

 

Коливальний рух

 Знайти слова, які характеризують коливальний рух

Явище інерції

 

Маси деяких речовин

четвер, 20 лютого 2025 р.

Посадковий модуль Blue Ghost вийшов на навколомісячну орбіту

 Компанія Firefly Aerospace повідомила, що її посадковий модуль Blue Ghost 1 успішно вийшов на еліптичну навколомісячну орбіту та зробив декілька знімків нашого супутника.

За планом, Blue Ghost 1 проведе на орбіті 16 діб. Він виконає додаткові запалювання двигуна, щоб облетіти Місяць, та спробує здійснити посадку біля Моря Криз на видимому боці супутника 2 березня. Аматорські трекери, які відстежили його радіосигнали, вирахували, що модуль перебуває на орбіті висотою від 150 до майже 5700 кілометрів від поверхні Місяця.

Докладніше на каналі Alpha Centauri

Фото Місяця з космічного апарата Blue Ghost 1 компанії Firefly, отримане ним 14 лютого 2025 року на орбіті нашого супутника. Зображення: Firefly Aerospace

понеділок, 17 лютого 2025 р.

Альбом "Вишивка Підкарпатської Русі". 1922 рік.

 Volodymyr Zhukovets.

 40 таблиць народного одягу Підкарпатської Русі. 1922 рік. Цим схемам, що зібрала Амалія Кожмінова, майже більше 100 років.

З відкритих джерел...

четвер, 13 лютого 2025 р.

13 лютого – Всесвітній День радіо

 Одним із його «батьків» називають італійця Гульєльмо Марконі - науковця, винахідника, Нобелівського лауреата в галузі фізики.

Ще 20-річним юнаком цей уродженець Болоньї якось одного дня надіслав бездротовий сигнал в поле зі свого саду на відстань 3 км. І ось із цього моменту все починається. І не лише в його життєвій історії, а й в історії людства, яке отримало в свої руки такий сильний інструмент - радіо.

Докладніше...

четвер, 6 лютого 2025 р.

7 клас ФІЗИКА

 Домашнє завдання з ФІЗИКИ:  перейти за покликанням   ТЕСТИ , ввести свій код (дивися нижче у таблиці) і виконати тести. 

Реєстрацію можна пройти відповідно до інструкції:

ІНСТРУКЦІЯ:

вівторок, 4 лютого 2025 р.

Клайд Вільям Томбо (англ. Clyde William Tombaugh)

 4-го лютого 1906 року народився американський астроном Клайд Томбо (Clyde Tombaugh) — американський астроном, який відкрив велике число астероїдів, а також карликову планету Плутон в 1930 (упродовж 1930—2006 Плутон вважався планетою).

Томбо використовував 13-дюймовий астрограф обсерваторії, щоб отримати фотографії однієї і тієї ж частини неба, у різні ночі. Для порівняння зображень використовувався блінк-мікроскоп. На момент зміни зображення, рухомі об'єкти, такі як планета, перемістяться з одного місця в інше, в той час, як найвіддаленіші об'єкти, такі, як зірки, не змінюють свого положення. Томбо виявив такий об'єкт, що рухається, і подальші спостереження показали, що це планета. Відкриття було зроблено у вівторок, 18 лютого 1930, за допомогою зображень, отриманих у січні того ж року.

Показати більше...

субота, 1 лютого 2025 р.

Головні астрономічні події лютого 2025 року

1 лютого — на вечірньому небі Сатурн, молодий Місяць , Венера та Нептун у тісному розташуванні.

4 лютого — Венера досягає найвищої точки на небі.

6 лютого — Місяць проходить через скупчення Плеяди. 

7 лютого — Місяць  у сполученні з Юпітером.

8 лютого — транзит тіні Титана по диску Сатурна.  (з 16:37до 22:22 за Києвом). 

9 лютого — сполучення Місяця  з Марсом .

12 лютого — місячна повня.

16 лютого — Венера досягає найбільшої яскравості у -4,6m.

24 лютого — транзит тіні Титана по диску Сатурна  (з 15:44 до 21:44 за Києвом). 

Останній тиждень лютого на вечірньому небі перебуватимуть усі 7 планет. Однак деякі з них опиняться занадто низько над горизонтом, аби їх спостерігати.

28 лютого — молодик.

Катастрофа шатла «Колумбія»

 1-го лютого 2003 року шатл "Columbia" розпався під час входження в атмосферу Землі. Причиною катастрофи стало руйнування зовнішнього теплоізоляційного шару на лівій площині крила шатла, викликане падінням на нього шматка теплоізоляції кисневого бака під час старту місії STS-107, 16-го січня 2003 року. 

Усі семеро астронавтів загинули: (зліва направо) Девід Браун, Річард Гасбанд, Лорел Кларк, Калпана Чавла, Майкл Андерсон, Вільям Маккул, Ілан Рамон.

Катастрофа шатла «Колумбія»