Огляд основних наукових місій, що полетять в космос вже цього року!
Якась нереальна кількість місій і мікромісій з вивчення Сонця, сонячного вітру, просто божевільна навала апаратів на Місяць і наукових супутників ДЗЗ. Людство рветься в космос!
За публікацією Максима Ціжа на Alpha Centauri
Космічні телескопи
- 27 лютого повинен полетіти SPHEREx (Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization, and Ices Explorer) – інфрачервоний телескоп з апертурою 20 см, частина програми Explorer-ів НАСА. Сферекс націлений в першу чергу на інфрачервону (0.75 до 5.0 мкм) спектроскопію найближчих галактик. Працюватиме з низької орбіти, 700 км.
- PETREL (Platform for Extra and Terrestrial Remote Examination with LCTF) – місія-демонстратор від JAXA, що полетить на новій японській ракеті-носії H3. Мікросупутник з мультиспектральною камерою, в основному біля ультрафіолету. Пертел буде мати подвійну місію – фотографувати небо в ультрафіолеті, коли він в тіні Землі і фотографувати Землю, коли він під Сонцем.
- В першому кварталі повинен полетіти SPARCS (Star-Planet Activity Research CubeSat) – ще один вже навіть не мікро, а наносупутник, що спостерігатиме в ультрафіолеті. Він націлиться на найближчі і найлегші 20 зір, що мають екзопланети і буде дивитись за ними як в близькому так і в дальньому ультрафіолеті.
- Телескоп VERTECS (Visible Extragalactic background RadiaTion Exploration by CubeSat) теж вирушить в космос цього року. Він працюватиме у видимому світлі і збиратиме те, що називається extragalactic background light – фонове світло галактик, яке все ще несе інформацію про те, що його випромінило – але усереднено.
- 6 жовтня цього року має полетіти INFUSE-2 – суборбітальний телескоп верхи на канадській метеорологічній ракеті Black Brant. Integral Field Ultraviolet Spectroscopic Experiment – досить громіздкий (діаметр дзеркала 49 см) ультрафіолетовий телескоп. Дивитись він буде за розжареними залишками наднових, іонізованими зонами зоренародження і міжзоряним середовищем в цілому.
- Ну і, нарешті, є надія побачити як цього року полетить TOLIMAN, який буде досліджувати Альфа-Центавру та інші найближчі сусіди – а точніше їхні екзопланети. Останні новини на сайті проекту датуються липнем 2024 і що його застопорило поки не ясно. Але якщо він таки полетить цього року то дуже впишеться в 2025 – адже це теж мікросупутник!