П’ять фактів про радіаційні пояси навколо Землі
субота, 25 травня 2024 р.
субота, 18 травня 2024 р.
Автентична Буковина
Автентична Буковина. Костюми з приватної колекції Миколи Шкрібляка, фото з проєкту "Сонце Великодня" (керівник - Микола Шкрібляк). Автор фото Ігор Павчак.
Сторінка проєкту "Сонце Великодня"
Старовинний стрій Буковинського Підгір'я - Глибоччина (тепер Чернівецький район) з писанками Буковинської Гуцульщини.
неділя, 12 травня 2024 р.
Полярне сяйво в небі над Україною: Звідки воно виникає?
Північне сяйво виникає у верхніх шарах атмосфери Землі під впливом потоків заряджених частинок Сонця, які магнітне поле планети спрямовує до полюсів. Зазвичай таке явище можна спостерігати на відстані 20-35° від магнітних полюсів Землі, а Україна перебуває на широті 52°- 44°, що робить північне сяйво тут рідкісним явищем.
У ніч проти суботи (11.05.2024) Земля зазнала впливу однієї з найсильніших за десятки років геомагнітних бур. Як наслідок у небі над багатьма країнами світу - зокрема в Україні - можна було спостерігати полярне сяйво.
У Головному центрі спеціального контролю (ГЦСК) Національної системи сейсмічних спостережень України повідомили, що причиною потужних магнітних бур, що обрушилися на Землю увечері п'ятниці, стала низка сонячних спалахів і корональних викидів маси.
Відео про те, чому і як виникає полярне сяйво
неділя, 5 травня 2024 р.
Українське писанкарство: регіональні особливості
Українські писанка — це витвір мистецтва та традиційний великодній оберіг. Наші пращури вірили, що писанки приносять добро, щастя та символізують пробудження весни і життя.
Здавна кожен регіон України мав свої традиції та особливості писанкарства.
Пояснення символіки орнаментів — складна справа, адже етнологи та майстри і майстрині часто трактують елементи орнаментів дуже по-різному. Не претендуючи на універсальність чи вичерпність, охоче ділимося з вами ілюстраціями та інтерпретаціями орнаментів Оксани Білоус. Гортайте карусель!
Ілюстрації на кавері: Музей Івана Гончара; альбом «Українські писанки», видавництво «Мистецтво», 1968
За матеріалами УКультура