пʼятниця, 29 березня 2024 р.

Комета Понса-Брукса: спостерігаємо та проводжаємо

 За матеріалами Небо Сьогодні • Астрономія та Астрофотографія

Після зникнення яскравого Місяця з вечірнього неба у Північній півкулі з‘явилася остання можливість продуктивно поспостерігати комету 12P/Pons-Brooks майже в усій красі перед тим, як вона сховається в сонячній заграві приблизно через 2 тижні. «Майже», тому що точку свого перигелію комета пройде тільки 21 квітня — саме тоді вона повинна досягти максимальної яскравості.

Незважаючи на відносно високий поточний блиск близько +5-ї зор. вел., комета так і не стала легко видимою неозброєним оком: дається взнаки її досить низьке розташування над горизонтом, а це підвищує вимоги до рівня якості неба. У кометній базі COBS наразі є всього лише чотири звіти про її спостереження неозброєним оком досвідченими спостерігачами.

Комета 12P/Понса-Брукса зазнімкована ввечері 25 березня 2024 року. Автор світлини: Міхаель Єгер; Параметри: Celestron RASA 11" + QHY600, LRGB 20min

вівторок, 26 березня 2024 р.

Космічний проєкт Китаю

 На початку космічна програма Китаю розвивалася дуже повільно і сильно залежала від технологій Заходу, або совєтів. Але все кардинально змінилося на початку 21 століття, коли економічний стрибок КНР спричинив розвиток багатьох галузей, у тому числі і космічної.

Відео з каналу Хмаринка Science 

                                           

неділя, 17 березня 2024 р.

Міжнародний день планетаріїв

 У другу неділю березня у світі традиційно відзначають Міжнародний день планетаріїв!

З цієї нагоди The Universe Space Tech  спільно з Planetarium Noosphere Dnipro підготували добірку цікавих фактів про їхню історію та сьогодення.

Що таке планетарій, який винахід став його праобразом, про перший та найбільший планетарії у світі, про найкращий в Україні — гортайте, щоб дізнатися більше

неділя, 10 березня 2024 р.

Комета Понса-Брукса

 В останні дні на сайті кометної бази COBS — єдиної в світі на даний момент, що регулярно оновлюється, з’явилися дві незалежні оцінки блиску комети 12P/Pons-Brooks, зроблені неозброєним оком. У обох випадках блиск комети був оцінений у +5,5 зор. вел. Досвідчений спостерігач Петр Гузик оцінив діаметр її газопилової коми в 10 кут. хв. — це приблизно 1/3 місячного диска.

Небесну мандрівницю можна спостерігати на відносно ранньому вечірньому небі невисоко над західним горизонтом. Зараз вона рухається на тлі зірок у сузір‘ї Андромеда приблизно у 9° на південь від широковідомої галактики М31 (+3,4 зор. вел) та зовсім близько від яскравої зірки дельта Андромеди (+3,3 зор. вел), максимальне зближення з якою відбудеться вже 12 березня.

За матеріалами Небо Сьогодні • Астрономія та Астрофотографія 

Комета 12P/Pons-Brooks зазнімкована у ніч 3/4 березня, через декілька днів після невеликого спалаху яскравості. Автор: Махаель Єгер; Параметри: RASA 11" + QHY600, RGB 20min

субота, 2 березня 2024 р.

Які послання прибульцям надсилало людство?

 2 березня 1972 року NASA запустила зонд Pioneer 10. Окрім інших здобутків, він також увійшов в історію завдяки металевій пластинці з посланням, встановленій на той випадок, якщо в далекому майбутньому його підберуть представники інших цивілізацій.

Листи зорям: послання прибульцям на космічних апаратах

пʼятниця, 1 березня 2024 р.

Головні астрономічні події березня 2024

3 березня (ранок) — спадаючий Місяць проходить приблизно у 2,3° на північ від зірки Антарес 

8-12 березня (вечір) — комета 12P/Pons-Brooks проходить приблизно у 9° на південь від М31 «Туманність Андромеди» 

11 березня (вечір) — молодий Місяць проходить приблизно у 6,5° на північ від Меркурія 

12 березня (вечір) — комета 12P/Понса-Брукса проходить приблизно у 1,5° на північ від яскравої зірки дельта Андромеди 

22-23 березня (вечір) — комета 12P/Понса-Брукса проходить приблизно у 3° на південь від М33 «Галактика Трикутника» 

23 березня (~23:25-23:44) — покриття відносно яскравої зірки сігма Лева майже повним Місяцем 

26 березня (00:05-00:07) — можливо, відбудеться покриття відносно яскравої зірки 69 Діви астероїдом 1999 CV5. Максимальна тривалість покриття 0,7 с. Смуга покриття шириною 21,7 км пройде через такі великі міста: Сєвєродонецьк, Кременчук (можливо), Сміла, Хмельник, Старокостянтинів (можливо) та Львів (можливо).

31 березня (вечір) — комета 12P/Понса-Брукса проходить приблизно у 20 кут. хв. від яскравої зірки Гамаль (альфа Овна).