неділя, 13 березня 2022 р.

Котильон в українській традиції

  Котильон в українській традиції це - невеликого розміру прямокутник із загостреною верхівкою, який чоловіки, а особливо молоді хлопці, носили прикріпленим до сорочки, свити, або відвороту піджака. 

  Котильон виготовляли в техніці ткацтва з кольорового бісеру. До загостреного кінця була пришита петелька або гачок, для прикріплення до одягу. 



  Традиційно в селах молоді дівчата виготовляли котильони і дарували їх молодим людям, до яких проявляли прихильність і бажання схилити їх любов до себе. Якщо хлопець прийняв котильон від дівчини, то це означало, що він поділяє почуття до неї і цим оголошує громаді свій вибір і згоду стати її нареченим. Це також ставало попередженням всім іншим дівчатам не втручатися і не пробувати відбити хлопця собі, хоча дівчата все одно пробували це робити котильонами своєї роботи. 

  Новомодний котильон був не тільки атрибутом гри, а, як і всі традиційні прикраси з бісеру, також і оберегом. У селах побутував звичай дарувати котильон хлопцеві, який йде в армію. Вручаючи подарунок, дівчина при цьому щиро бажала своєму коханому уникнути всіх небезпек і неушкодженим повернутися до неї. Орнамент котильонів міг складатися з рослинних або геометричних елементів, рідше зооморфних. Іноді вплітали ініціали особи і рік події.

Схеми патріотичних котильонів

(з інтернету)